Wydarzenie XX Festiwal Muzyki Romantycznej

Ach Wieniawski!

spotkanie z redaktorem Adamem Rozlachem (Polskie Radio) i recital Sulamity Ślubowskiej, Maciej Słapiński – fortepian

13.11.2022 godz. 12:00

Sala koncertowa Muzeum Historycznego Skierniewic

Cena biletu: 20 zł

Program koncertu

  • Johannes Brahms I Sonata G-dur na skrzypce op. 78,
  • Henryk Wieniawski Fantaisie brillante op. 20,
  • Karol Szymanowski Romans op. 23

Spotkanie z redaktorem Adamem Rozlachem (Polskie Radio)
recital Sulamity Ślubowskiej – uczestniczki 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu
Maciej Słapiński – fortepian

Opis artystów

Adam Rozlach

Sulamita Ślubowska - skrzypce

urodzona w Jeleniej Górze, naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku lat 6 w klasie Ludmiły Sołowiewicz. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie dr. hab. Szymona Krzeszowca. Od roku 2020 asystentka w Katedrze Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Umiejętności artystyczne szkoliła również pod okiem takich wybitnych artystów, jak Pierre Amoyal, Gideon Kremer, Maria Szwajger-Kułakowska, Pinchas Zukerman, Roland Baldini czy Bartłomiej Nizioł. Wielokrotnie doceniana na konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich, o czym świadczą liczne nagrody, m.in. I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Młody Paganini w Legnicy, I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie, III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej.

Jako solistka występowała m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej oraz Orkiestrą Symfoniczną Staatstheater w Cottbus.

Występowała również̇ na licznych festiwalach muzyki poważnej, m.in. na Festiwalu Bayreuth Baroque, Kromer Festival Biecz, Festiwalu Muzyki Polskiej w Gÿor oraz na Festiwalu Chopin i jego Europa w Warszawie.

Prymariuszka Equilibrium String Quartet, członkini Metropolis Piano Quartet, {oh!} orkiestry historycznej oraz orkiestry kameralnej Polish Soloists.

Stypendystka Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Fundacji Teresy Sahakian, Fundacji Orlen Dar Serca, Fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Maciej Słapiński – fortepian

ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu Anny Góreckiej i Szczepana Kończala oraz w klasie kameralistyki Marii Szwajger-Kułakowskiej. W 2016 roku dzięki programowi Erasmus, realizował studia na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu, w klasie Claudiusa Tanskiego. Obecnie pracuje na macierzystej uczelni.

Maciej jest laureatem wielu konkursów solowych i kameralnych w kraju i za granicą (Rosja, Hiszpania, Włochy, Cypr, Niemcy), z których największym osiągnieciem jest druga nagroda (pierwszej i trzeciej nie przyznano) oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie Preludiów i Fug na 9. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J. S. Bacha w Würzburgu. Brał udział w wielu kursach i lekcjach mistrzowskich m.in. na Academia Musicale Chigiana w Sienie (Włochy) oraz Tanglewood Music Center (Stany Zjednoczone) gdzie pracował m.in. z Lilią Zilberstein, Emanuelem Axem i Kiriłem Gersteinem. Pianista regularnie współpracuje z Orkiestrą Muzyki Nowej jako muzyk orkiestrowy.

Galeria Jednego Obrazu towarzysząca koncertowi

Joanna Karalus, Kruki, 2022, monotypia, 40 × 30 cm
Praca towarzyszy koncertowi: „Ach Wieniawski!”

Prace uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych „Sprawni Inaczej” w Skierniewicach z pracowni plastycznej prowadzonej przez Lilianę Kozłowską-Grzelczak