Wydarzenie XXI FESTIWAL MUZYKI ROMANTYCZNEJ

Bach i Wodecki

Koncert FMR 2023

12.11.2023 godz. 12:00

Sala koncertowa Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach

Cena biletu: 180 zł

Program koncertu

UWAGA – NASTĄPIŁA ZMIANA GODZINY KONCERTU
W pierwszej części koncertu”Bach i Wodecki” usłyszymy piękne i majestatyczne kompozycje Jana Sebastiana Bacha w mistrzowskim wykonaniu Eweliny Siedleckiej-Kosińskiej (sopran), Marii Lewickiej (flet), Aleksandry Rojek (obój) i Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka.


W drugiej części zapraszamy słuchaczy do świata przepięknej muzyki Zbigniewa Wodeckiego w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka oraz solistów: Marcina Jajkiewicza, Eweliny Siedleckiej-Kosińskiej, Aleksandry Rojek (obój), Adriana Jandy (klarnet), Marii Lewickiej (flet), Krzysztofa Bednarczyka (trąbka) oraz
Danuty Kojro-Pawulskiej (fortepian).


Wszystkie transkrypcje utworów na solistów i orkiestrę kameralną zabrzmią w opracowaniu Jana Lewtaka


Johann Sebastian Bach

  • Jesus bleibet meine Freude chorał z kantaty „Herz und Mund und Tat und Leben”, BWV 147
  • Aria na strunie G z Suity nr 3 D-dur, BWV 1068
  • Quia Respexit aria sopranowa z „Magnificat”, BWV 243
  • II Suita orkiestrowa h-moll, BWV 1067 – Ouverture, Bourrée I & II, Menuet, Badinerie
  • Ei! wie schmeckt der Coffee süße, aria sopranowa z „Kantaty o kawie”, BWV 211
  • III Koncert Brandenburski BWV 1048

******
Zbigniew Wodecki

  • Zacznij od Bacha
  • Odjechałaś tak daleko
  • Nad wszystko uśmiech twój
  • To nie my
  • Z Tobą chcę oglądać świat
  • Izolda
  • Partyjka
  • Zabiorę Cię dziś na bal
  • Tylko ty, tylko ty
  • Sobą być
  • Najszczęśliwszy maj
  • Opowiadaj mi tak
  • Rzuć to wszystko co złe
  • Lubię wracać tam gdzie byłem

Bilety w cenie 180 zł są już do nabycia w kasach CKiS i na www.biletyna.pl


Bilety do nabycia w kasach CKiS i Kinoteatrze Polonez oraz przez system sprzedaży internetowej www.cekis.pl
Karnet na wszystkie odpłatne koncerty oprócz „Bach Wodecki”: 200/170 zł* do nabycia wyłącznie w kasach CKiS i Kinoteatrze Polonez
* Cena zależna od wyboru strefy na koncert w Pałacu – siedzibie Instytutu Ogrodnictwa
Festiwalowi towarzyszy Galeria Jednego Obrazu – prace wykonane przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych „Sprawni Inaczej” w Skierniewicach

Opis artystów

Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej

pod dyrekcją Jana Lewtaka


Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej w bieżącym roku obchodzi swoje dwudziestolecie.
10 stycznia 2002 roku w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się pierwszy koncert zespołu. Liderem Orkiestry został skrzypek Jan Lewtak, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, a wszystko wpisywało się w hucznie obchodzony inny jubileusz – 100-lecia Filharmonii Narodowej w Warszawie. Datę urodzin Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej potraktować więc należy jako moment reaktywacji i wpisania się w dłuższą i bogatą tradycję kameralnej aktywności muzyków na co dzień działających w orkiestrze symfonicznej pierwszej filharmonii kraju. Ta historia jest przecież bogata i długa – wcześniej w gmachu przy ul. Jasnej istniał zespół prowadzony przez Karola Teutscha. Dwie dekady działalności Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej to występy z całą plejadą wybitnych artystów, reprezentujących zresztą bardzo różne nurty muzyczne i wykonawcze. Na tej liście sąsiadują przecież ze sobą m.in. Salvatore Accardo i Łukasz Długosz, Urszula Dudziak i Evelyn Glennie, Mischa Maisky i Philppe Giusiano, Ilya Gringolts i Andrzej Jagodziński, Jakub i Krzysztof Jakowiczowie i Shlomo Mintz, Isabelle van Keulen i Jadwiga Kotnowska, Konstanty Andrzej Kulka i Roby Lakatos, Adam Makowicz czy Ewa Małas-Godlewska. Trwałym śladem dotychczasowej działalności Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej są nagrania, np. płyta z „Czterema porami roku” Antonia Vivaldiego (Lipinski Sound), nagrana ze skrzypkiem Mariuszem Patyrą (2008), komplet utworów na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz (SONY) czy album z dziełami Krzysztofa Pendereckiego (Naxos). Orkiestrą dyrygował Antoni Wit. W lutym 2013 roku album z muzyką Pendereckiego w interpretacjach Antoniego Wita zdobył nagrodę Grammy. Znalazła się na nim również kompozycja „Fonogrammi” w wykonaniu orkiestry-jubilatki.
W 2016 roku zespół wystąpił w Tokyo Opera City Concert Hall w Japonii, a w 2019 w Seoul Arts Center w Korei Płd.


Jan Lewtak

absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Zenona Brzewskiego i prof. Mirosława Ławrynowicza.
Wielokrotny uczestnik krajowych  i zagranicznych mistrzowskich kursów interpretacji muzycznej oraz festiwalu „Tydzień Talentów”. Laureat konkursów muzycznych.
Jako kameralista występował w Finlandii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Korei Pd., Chinach i Japonii. Jako solista koncertował w Niemczech, USA, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Hiszpanii i Japonii.
Dokonał licznych nagrań płytowych i archiwalnych. Współpracował również z Redakcją Muzyczną Polskiego Radia – za cykl autorskich audycji o kaprysach na skrzypce solo Paganiniego otrzymał nagrodę Komitetu ds. Radia i Telewizji.
Jest założycielem i kierownikiem artystycznym Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej. Nagrał z tym zespołem „Cztery pory roku” Vivaldiego pod batutą Antoniego Wita.
Jan Lewtak jest również autorem licznych opracowań utworów na orkiestrę kameralną. Z okazji Roku Chopinowskiego, na zamówienie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, opracował oba koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina na fortepian i orkiestrę smyczkową.

Ewelina Siedlecka-Kosińska

Solistka, Sopran

Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie skrzypiec prof. Tadeusza Gadziny oraz w klasie śpiewu prof. Bożeny Betley.
W 2011 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury. Jest laureatką konkursów wokalnych, m.in. I nagrody w I Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Giulio Perottiego w Ueckermunde (2011), III nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Muzyki Dawnej „Canticum Gaudium” (2013).
Od 2011 roku jest członkiem zespołu muzyki dawnej „Sabionetta”, z którym w 2013 roku nagrała płytę z polską muzyką renesansową „Podobieństwo Żywota Krześcijańskiego”, nominowaną do nagrody Fryderyk 2014.
Wystąpiła w spektaklach operowych: Stanisław Moniuszko „Loterya”, Stanisław Moniuszko – Adam Mickiewicz „Dziady – Widma”, Henry Purcel „Dydona i Eneasz”, Johann Adolf Hasse oratorium „Pielgrzymi do grobu pańskiego”.
Była gościem wielu festiwali muzycznych w kraju i za granicą m.in.: 53 Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Warszawska Jesień, Gdańskiego Festiwalu Muzycznego oraz Festiwalu Muzyki Dawnej w Katalonii.
Od grudnia 2010 roku współtworzy spektakle muzyczne z cyklu „Zorka Dziewczynka z Gwiazd” organizowane przez Polskie Radio i Radiową Trójkę w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Koncerty te są rejestrowane i transmitowane przez program Trzeci Polskiego Radia. W marcu 2017 roku wystąpiła w spektaklu „Zorka dziewczynka z gwiazd” w Sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Od października 2015 roku jest członkiem Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie, z którym występuje jako chórzystka i solistka.
W 2016 roku wystąpiła w cyklu koncertów poetycko-muzycznych „Pamięci żołnierzy niezłomnych” z poezją z tomiku „Łączka” Przemysława Dakowicza w interpretacji Jerzego Zelnika i muzyką Mikołaja Hertla.
W 2017 roku koncertowała jako solistka z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej w programie z muzyką filmową Ennio Morricone.
Rok 2018 przyniósł dalszy ciąg współpracy z zespołami muzyki dawnej „Il Temp” i „Ars Nova” oraz cykl koncertów kolędowych z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej.
W 2019 roku z okazji „Roku Moniuszkowskiego” uczestniczyła w koncertach z muzyką Stanisława Moniuszki oraz w nagraniu opery „Paria” Stanisława Moniuszki w polskiej wersji językowej pod batutą Łukasza Borowicza.

Maria Lewicka

Flet

Aleksandra Rojek

Obój

Marcin Jajkiewicz

Solista

Aktor musicalowy, wokalista jazzowy, musicalowy i rozrywkowy. Dyplomowany instruktor wokalny. Wykładowca na Akademii Muzycznej w Łodzi na wydziale musicalu.
Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Będąc wokalistą zespołu Button Hackers piosenką „Między nami” wyśpiewał pierwszą nagrodę na festiwalu Jedynki w Sopocie oraz drugą w Konkursie Międzynarodowym.
Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Łodzi, gdzie wciela się w rolę Jeana Valjeana w musicalu „Nędznicy”, Johna w „Miss Saigon” oraz Lwa Alexa w musicalu „Madagaskar”.
Wieloletni artysta popularnego programu telewizyjnego „Jaka to melodia?” oraz gość w nowym programie Roberta Janowskiego „Gra muzyka”. Nazwany polskim Frankiem Sinatrą, koncertuje na scenach całej Polski oraz za granicą.
Pierwszy polski odtwórca roli Georga von Trappa w polskiej realizacji musicalu „Dźwięki muzyki”.
Wykonywał partie wokalne jako Hans w bajkowej produkcji Disneya „Kraina lodu”. Wielokrotnie występował w koncertach Disneya w Tauron Arena, gdzie wcielał się w postaci z najsłynniejszych animowanych filmów.
Zaproszony do współpracy przez Grażynę Brodzińską, koncertuje z nią w teatrach i filharmoniach na terenie całej Polski.
Jest również  wokalistą w zespole Marcina Wyrostka (laureata programu „Mam Talent”) „Tango Corazon”. We wrześniu 2022 roku wraz z córką Wiktorią nagrał piosenkę „Lecimy do nieba”, która znalazła się na płycie dla św. Michała Archanioła. Laureat teatralnej nagrody im. Jana Kiepury „Najlepszy wokalista musicalowy 2020” oraz Złotego Pierścienia dla najlepszego aktora 2020 r.

Adrianna Janda

Klarnet

Krzysztof Bednarczyk

Trąbka

Danuta Kojro-Pawulska

Fortepian

Galeria Jednego Obrazu towarzysząca koncertowi

Praca uczestniczki Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych „Sprawni Inaczej” w Skierniewicach z pracowni plastycznej prowadzonej przez Lilianę Kozłowską-Grzelczak
Katarzyna Papież, Las, monotypia, technika mieszana
Praca towarzyszy koncertowi „Bach – Wodecki”