Wydarzenie XXI FESTIWAL MUZYKI ROMANTYCZNEJ

Chopin na strunach

08.11.2023 godz. 19:00

Dworek Konstancji – oddział Muzeum Historycznego Skierniewic

Cena biletu: Wstęp wolny

Program koncertu

Fryderyk Chopin

  • Mazurek a-moll op. 67 nr 4
  • Preludium e-moll op. 28 nr 4
  • Preludium g-moll op. 28 nr 22
  • Preludium c-moll op. 28 nr 20
  • Mazurek a-moll op. 7 nr 2
  • Mazurek g-moll op. 67 nr 2
  • Nokturn Es-dur op. 9 nr 2
  • Walc a-moll op. 34 nr 2
  • Preludium A-dur op. 28 nr 7
  • Fantazja Impromptu cis-moll op. 66
  • Walc Es-dur op. 18
  • Valse a-moll nr 19 op. posthumus
  • Etiuda c-moll op. 10 nr 12

 
AGATA ZAMIRSKA – skrzypaczka, basistka, pedagog, performer, absolwentka instrumentalistyki Na Akademii Muzycznej w Łodzi oraz instrumentalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej w Katowicach. Finalistka konkursu o Grand Prix Ladies Jazz Festival, laureatka II miejsca w kategorii solowej na Tarnów Jazz Contest 2017. Wybrana do prestiżowej inicjatywy zrzeszającej najbardziej obiecujących muzyków z całej Europy – Intl Jazz Platform (w edycji 2019). Koncertowała między innymi w Niemczech, Austrii, Francji, Włoszech, Danii, Chorwacji i Słowenii.
ROMUALD ERENC – ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie gitary oraz studia podyplomowe w Bundesakademie w Trossingen (Niemcy). Ma tytuł doktora sztuki w zakresie instrumentalistki. Jest wykładowcą na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. A.Mickiewicza w Poznaniu. Gitarzysta klasyczny, lubi poruszać się także w świecie jazzu i innych gatunków muzycznych. Od kilkunastu lat prowadzi działalność koncertową solową i kameralną na terenie kraju i za granicą.
PIOTR RODOWICZ – ukończył Akademię Teologii Katolickiej w Warszawie, wydział instrumentalny w Berklee College Of Music w Bostonie i Akademię Muzyczną w Katowicach, Wydział Jazzu. Zrobił doktorat na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W 1992 współzałożył Wydział Jazzu w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Warszawie i jest tam nieprzerwanie wykładowcą.
Agnieszka Jelonkiewicz – historyczka sztuki, animatorka kultury, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych. Odznaczona Diamentem Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Odznaczona statuetką Kobieta z Marką 2023 w kategorii kultura.  Od 23 lat prowadzi Akademię Stylu. Jako ekspertka z historii mody wykłada historię mody,  komentuje aktualne trendy, jest autorką kilkuset publikacji w pismach branżowych i portalach internetowych, bywa gościem mediów.


Bilety do nabycia w kasach CKiS i Kinoteatrze Polonez oraz przez system sprzedaży internetowej www.cekis.pl
Karnet na wszystkie odpłatne koncerty oprócz „Bach Wodecki”: 200/170 zł* do nabycia wyłącznie w kasach CKiS i Kinoteatrze Polonez
* Cena zależna od wyboru strefy na koncert w Pałacu – siedzibie Instytutu Ogrodnictwa
Festiwalowi towarzyszy Galeria Jednego Obrazu – prace wykonane przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych „Sprawni Inaczej” w Skierniewicach

Opis artystów

Agata Zamirska

skrzypceAbsolwentka instrumentalistyki Akademii Muzycznej w Łodzi, instrumentalistyki jazzowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Finalistka konkursu o Grand Prix Ladies’ Jazz Festival 2017 oraz II miejsce w kategorii solowej na Tarnów Jazz Contest 2017. W 2019 została wybrana do wzięcia udziału w Intl Jazz Platform; międzynarodowej inicjatywie, podczas której mogła rozwijać swój warsztat pod kierunkiem Mariusa Neseta. Brała udział w licznych warsztatach jazzowych, m.in. z Rosario Giuliani, Eric’em Marienthalem, Maciejem Strzelczykiem, Atom String Quartet czy Karolem Dobrowolskim. Współpracuje z francuskim wokalistą Chrisem Schittulli, pracując nad nowym albumem (także w roli gitarzystki basowej). Była członkiem kwartetu tango nuevo argentyńskiego gitarzysty Luisa Bordy. Jako muzyk orkiestrowy współpracowała m.in. z orkiestrą symfoniczną Sinfonia Iuventus, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Bohemian Orchestra i licznymi orkiestrami kameralnymi. To właśnie orkiestrowe trasy koncertowe po Europie były jednym z głównych filarów jej działalności. Zajmuje się też solowym performance’em, w którym wykorzystuje harfę laserową. Uprawia działalność pedagogiczną oraz muzyka sesyjnego. Koncertowała m.in. w Niemczech, Austrii, Danii, Szwecji, Francji, Włoszech, Słowenii, na Litwie, Ukrainie i w Chorwacji.

Romuald Erenc

gitaraUkończył Akademię Muzyczną w Łodzi i studia podyplomowe w Bundesakademie für Musikalische Jugendbildung w Trossingen (Niemcy). Uzyskał tytuł doktora sztuki w zakresie instrumentalistyki. Doskonalił swe umiejętności podczas kursów mistrzowskich w kraju i zagranicą. Współpracuje z organistami: Andrzejem Chrosińskim, Janem van Mol, Robertem Grudniem, Gianpaolo di Rosą, Łukaszem Mosurem. Obecnie jest wykładowcą na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od kilkunastu lat prowadzi działalność koncertową solową i kameralną na terenie kraju i za granicą. Współtworzył duet Entr`Acte z flecistką Filharmonii Łódzkiej, Urszulą Urbaniak. W tym duo nagrał płytę z muzyką Ravela, Villi-Lobosa, Domeniconiego i innych kompozytorów dwudziestowiecznych. Założyciel Entr`Acte Ensemble, z którym nagrał CD z muzyką Schuberta i Matiegki. Współpracował z wieloma filharmoniami w kraju. Publikuje artykuły dotyczące gitary klasycznej w piśmie „Świat Gitary klasycznej i akustycznej”. Autor licznych aranżacji i opracowań na gitarę i zespoły kameralne. Przetłumaczył i opracował podręcznik na gitarę autorstwa profesora Dietera Kreidlera, który ukazał się w Moguncji. Wspólnie z najbardziej znanymi polskimi gitarzystami brał udział w projekcie „Mistrzowie Gitary”. Kierownik artystyczny festiwalu „Muzyka w dawnym Sieradzu”. Aktywnie zajmuje się muzyką jazzową. Koncertował z Trio Andrzeja Jagodzińskiego. Brał udział w międzynarodowym projekcie Esfahan, znajdującym wspólne korzenie w muzyce europejskiej i innych egzotycznych kultur. Nagrał CD z muzyką na chór i gitarę w wydawnictwie Acte Préalable. Pomysłodawca projektu nagraniowego Cyprian Bazylik – dzieła wszystkie, który zdobył trzy nominacje do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk. Opracował muzykę renesansu na gitarę klasyczną. Jego kompozycję na gitarę publikowane są w duńskim wydawnictwie Bergmann Edition. Autor muzyki do dwóch filmów dokumentalnych.

Piotr Rodowicz

kontrabasStudiował w Jazz Mobile School w Harlemie u Reggie Workmana w Nowym Jorku. W 1990 ukończył wydział instrumentalny klasa kontrabasu w Berklee College Of Music w Bostonie. W 2005 ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach, wydział Jazzu. W 2015 uzyskał tytuł doktora na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Współzałożył kwartet In Tradition, zdobył dwie główne nagrody na festiwalu jazzowym w Dunkierce (’84 – Francja). W Bostonie w współpracował z muzykami: Joshua Redman, Bob Moses, Igor Butman, Skip Hadden, Walter Davis, Bob Winiker, Big Band, Jeoff Kiesser, Kurt Rosenwinkel, Chris Cheek. 1993 po powrocie do Polski gra m.in. z Tomaszem Szukalskim, Januszem Muniakiem, Kazimierzem Jonkiszem, Adamem Kawończykiem, Januszem Skowronem, Włodkiem Pawlikiem, Krzysztofem Herdzinem, Maciejem Strzelczykiem, Tomaszem Filipczakiem. W 1995 założył kwartet Mingus Mingus, w którym grali: Robert Majewski, Maciej Sikała, Kazimierz Jonkisz. Nagrał album, który otrzymał najwyższą ocenę Jazz Forum. W 1996 założył kwartet Tribute To Monk, w którym grali: Krzysztof Herdzin, Zbyszek Brzyszcz i Kazimierz Jonkisz, ponownie wysoko oceniony przez Jazz Forum. Założył 10 osobowy Zespół „Przyjaciele” w którym grali m.in.: Janusz Muniak, Adam Kawończyk, Bogdan Hołownia, Janusz Skowron, Artur Dutkiewicz, Zbigniew Wegehaupt, Kazimierz Jonkisz, Michał Miśkiewicz. W 1998 powstał album „Aby Żyć” z własną muzyką, autorsko opracowanym i recytowanym poematem etycznym „Prorok” – Khalila Gibrana. W 1999 współzałożył The World String Trio z Maciejem Strzelczykiem – skrzypce, Krzysztofem Wolińskim – gitara. Trio licznie koncertowało, festiwale m. in. Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Budapest, Kuwejt. Nagrania płyt: Grappelling – 1998, Live in Rabarbar – 1999, Live in Kiev – 2000, 2002 – wspólnie z pianistą Jarosławem Małysem i Maciejem Strzelczykiem płyty Jazz Ballads for Trio oraz Komeda Kameralnie. W 2002 wraz z Tomaszem Filipczakiem wyprodukował nagranie pt. Jan Paweł II – Inspiracje. W nagraniu udział wzięło 28 czołowych polskich muzyków, wśród których znaleźli się m.in.: Tomasz Filipczak, Tomasz Szymuś, Paweł Winiszewski, Kazimierz Jonkisz, Mariusz Fazi Mielczarek, Robert Majewski, Paweł Perliński, Krzysztof Woliński, Zbigniew Jaremko. Opracował autorsko fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II recytowane przez Krzysztofa Kolbergera, Ksawerego Jasieńskiego. Od 2002 komponuje muzykę do filmów dokumentalnych dla TVP, w tym do serii „Dziękujemy za Solidarność”. W 2003 założył Peter Pan Trio poświęcone polskiej muzyce w wersji latin jazz. W 2006 wraz z Tomaszem Filipczakiem i zespołem Przyjaciele nagrał i wyprodukował płytę Seweryn Krajewski Smooth Jazz, która otrzymała status Złotej Płyty od ZPAV. Od 1992 jest wykładowcą unikalnego Wydziału Jazzu w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Warszawie, współzałożonego z Henrykiem Majewskim.

Agnieszka Jelonkiewicz

historyk sztukiAbsolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Jedna z pierwszych konsultantek wizerunku w Polsce, animatorka kultury. Jako ekspertka z historii mody wykłada historię mody, komentuje aktualne trendy, jest autorką kilkuset publikacji w pismach branżowych i portalach internetowych bywa gościem mediów. Odznaczona statuetką Kobieta z Marką 2023 w kategorii kultura oraz Diamentem Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Od 23 lat prowadzi Akademię Stylu.

Galeria Jednego Obrazu towarzysząca koncertowi

Praca uczestniczki Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych „Sprawni Inaczej” w Skierniewicach z pracowni plastycznej prowadzonej przez Lilianę Kozłowską-Grzelczak
Magdalena Stępniak, Ptaki, monotypia, technika mieszana
Praca towarzyszy koncertowi „Chopin na strunach”