Wydarzenie XX Festiwal Muzyki Romantycznej

Koncert inauguracyjny – Royal String Quartet

Izabella Szałaj-Zimak - I skrzypce, Elwira Przybyłowska - II skrzypce, Paweł Czarny – altówka, Michał Pepol – wiolonczela

10.11.2022 godz. 19:00

Sala Biblioteki Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach

Cena biletu: 20 zł

Program koncertu

  • Stanisław Moniuszko I kwartet smyczkowy d-moll
  • I Allegro agitato
  • II Andantino
  • III Scherzo
  • IV Finale. Allegro assai (Un ballo campestre)
  • Franciszek Schubert Kwartet smyczkowy d-moll nr 14 „Śmierć i dziewczyna”
  • I Allegro
  • II Andante con moto
  • III Scherzo: Allegro molto – Trio
  • IV Presto


KUP BILET: 

Opis artystów

Royal String Quartet

to jeden z czołowych europejskich kwartetów. Ponad dwie dekady wspólnego grania, koncerty na wszystkich kontynentach, 17 płyt docenionych przez międzynarodową krytykę, dwa „Fryderyki” i sześć nominacjami do tej nagrody. Do tego 18 lat Kwartesencji, czyli własnego festiwalu, podczas którego muzycy przypominają wielką klasykę kameralistyki, prawykonają kompozycje specjalnie dla nich napisane i pokazują, że muzyka to nie przebrana we frak sztampa, lecz zaskakująca, często niepokojąca sztuka dźwięków, która znakomicie opisuje współczesny świat. W swych ambitnych przedsięwzięciach nie uznają granic gatunków. Tak właśnie narodziły się albumy „Kayah & Royal Quartet” oraz „Nowa Warszawa” ze Stanisławą Celińską i Bartkiem Wąsikiem.
Zespół, założony w 1998 roku w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Ryszarda Duzia, odbył studia podyplomowe w Kolonii u Alban Berg Quartett, kształcił się też pod okiem kwartetów Amadeus i Camerata. Artystów uhonorowano nagrodami na wielu konkursach, m.in. w Banff, Casale, Kuhmo i Krakowie, a także stypendium fundacji Borletti-Buitoni oraz nominacją do prestiżowej brytyjskiej nagrody Royal Philharmonic Society. W latach 2004–2006 zespół objęty był elitarnym programem BBC New Generation Artist. Trwająca od 2008 roku współpraca z brytyjską wytwórnią Hyperion zaowocowała 5 płytami, które docenili krytycy m.in. miesięcznika „Gramophone”, „BBC Music Magazine”, „Diapason” i „The Strad”. Koncertów kwartetu można regularnie słuchać m.in. w Programie 2 Polskiego Radia i BBC 3, a recitale RSQ transmitowane były przez Mezzo i TVP Kultura.
Zespół pięciokrotnie wystąpił na BBC Proms i aż piętnastokrotnie grał w słynnej londyńskiej Wigmore Hall. Regularnie koncertuje w Studiu im. W. Lutosławskiego, w siedzibie NOSPR w Katowicach i Filharmonii Narodowej. Grał też m.in. na festiwalach City of London, Aldeburgh, Schleswig Holstein i Rheingau, Sacrum Profanum, Wratislavia Cantans oraz w australijskim Perth. RSQ gościł w wielu znakomitych salach, m.in. w Cadogan Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, National Gallery of Art w Waszyngtonie, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, Konzerthausach w Wiedniu i Berlinie, Sejong Center w Seulu i Beijing Concert Hall. Wśród artystów, z którymi RSQ współpracował, znaleźli się m.in. Angela Hewitt, Mark Padmore, Urszula Kryger, Janusz Olejniczak, Martin Fröst, Ingolf Wunder, Andrzej Bauer, Wojciech Świtała, kwartety Škampa, Śląski i Kwadrofonik.

Izabella Szałaj-Zimak - I skrzypce

Elwira Przybyłowska - II skrzypce

Paweł Czarny – altówka

Michał Pepol – wiolonczela

Galeria Jednego Obrazu towarzysząca koncertowi

Magdalena Antosik, Ptaki, 2021, monotypia, rysunek, 40 × 30 cm
Praca towarzyszy koncertowi Royal String Quartet
 
Prace uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych „Sprawni Inaczej” w Skierniewicach z pracowni plastycznej prowadzonej przez Lilianę Kozłowską-Grzelczak