Wydarzenie XIX Festiwal Muzyki Romantycznej

Koncert kameralny Dominika Przech – skrzypce i Adam Mikołaj Goździewski – fortepian

12.11.2021 godz. 19:00

Muzeum Historyczne Skierniewic

Cena biletu: 20 zł

Program koncertu

Wolfgang Amadeusz Mozart
Sonata skrzypcowa e-moll KV 304
Allegro
Tempo di Menuetto

Ignacy Jan Paderewski
Sonata a-moll op. 13
Allegro con fantasia
Intermezzo. Andantino
Finale. Allegro molto quasi presto

Karol Szymanowski
Sonata d-moll op. 9
Allegro moderato. Patetico
Andante tranquillo e dolce
Allegro molto quasi presto

Na powyższe koncerty będzie do nabycia karnet w cenie 90 zł.
Bilety do nabycia w kasach Kinoteatru „Polonez” oraz poprzez system sprzedaży internetowej.
Karnety do nabycia wyłącznie w kasach Kinoteatru „Polonez”.

Opis artystów

Dominika Przech

skrzypaczka, doktor sztuk muzycznych. Związana jest z Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi od 2010 – najpierw jako asystent w klasie prof. Łukasza Błaszczyka, a od 2018 – adiunkt w Katedrze Instrumentów Smyczkowych tejże Akademii.
Ukończyła łódzką Akademię Muzyczną w klasie skrzypiec prof. Łukasza Błaszczyka (dyplom z wyróżnieniem) oraz Hochschule für Musik w Würzburgu w mistrzowskiej klasie prof. Grigorija Zhislina (Meisterklassendiplom). Umiejętności doskonaliła również pod kierunkiem innych wybitnych artystów-pedagogów: Wandy Wiłkomirskiej, Bartłomieja Nizioła, Jadwigi Kaliszewskiej, Igora Frołowa, Evy Bindere, Wanga Xiaoming. Czynnie uczestniczyła w kursach mistrzowskich, m.in.: „Music Festival and Master Class” w Pile, „Silenzio Musica Summer Academy” w Montefiore Conca we Włoszech, „Musicalta” w Rouffach we Francji, „Kursie Interpretacji Muzyki Solowej i Kameralnej” w Jadwisinie, „Spotkaniach Mistrza XX wieku z Młodymi Artystami XXI wieku” w Nałęczowie – na zaproszenie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.
Jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych oraz festiwali, m.in.: w 2014 uzyskała nagrodę dla „Osobowości muzycznej” w ramach Music Festival and Master Class w Pile (dyrektor artystyczny: Bartłomiej Nizioł, pod honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego); w 2009 II nagrodę oraz dwie nagrody specjalne w VII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Karola Szymanowskiego w Łodzi; w 2007 I nagrodę oraz nagrodę specjalną w XVI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi; w 2003 III nagrodę w International Music Competition Jeunesses Musicales w Bukareszcie.
Prowadzi działalność koncertową. Jako solistka i kameralistka występowała w Polsce i innych krajach europejskich, również w Stanach Zjednoczonych i Rosji. Współpracowała z wybitnymi dyrygentami, m.in. z Markiem Pijarowskim i Wojciechem Michniewskim. Uczestniczyła w nagraniach dla radia i telewizji. Współpracowała z wydawnictwem fonograficznym DUX dokonując nagrania utworów na skrzypce i fortepian polskich kompozytorów XX wieku (CD Szymanowski/Klecki/Bargielski) wraz z pianistą Adamem Mikołajem Goździewskim, a także utworów współczesnych kompozytorów w ramach Programu Muzyka naszych czasów (realizowanego przez Stowarzyszenie Akademia imienia Krzysztofa Pendereckiego – Międzynarodowe Centrum Muzyki i Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego).
Za osiągnięcia artystyczne czterokrotnie otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium „Młoda Polska”, Stypendium Artystyczne Prezydent Miasta Łodzi, Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych Młodych Naukowców. Była również laureatką programu Fundacji „Maestro” w Warszawie.
Artystka gra na skrzypcach Nicolasa Vuillaume’a z 1850 r.

Adam Mikołaj Góździewski

pianista urodzony w 1996 w Łodzi. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Skierniewicach, w klasie prof. Anny Grzegorkiewicz-Ciesielskiej oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie pracował pod opieką prof. Joanny Ławrynowicz-Just, dr Karoliny Nadolskiej, oraz w klasie kameralistyki prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz.
Jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Estonii (Narwa, Grand Prix, EMCY Prize, 2014), Macedonii (Ochryda, Grand Prix i Złoty Medal, 2014), Polsce, Rosji, Słowenii, na Ukrainie i we Włoszech. W 2017 otrzymał trzecią nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artur Rubinstein in Memoriam w Bydgoszczy, a także tytuł laureata Estrady Młodych 51. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.
Jako solista i kameralista koncertował w Polsce, a także w Düsseldorfie, Genewie, Gifu, Hammamatsu, Mediolanie, Moskwie, Oslo, Paryżu, Szanghaju, Tallinnie, Tiranie. Występował na estradach filharmonicznych w Warszawie, Łodzi, Szczecinie, w kameralnej sali NOSPR w Katowicach. Wykonał recitale w ramach Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwalu Muzyki Romantycznej w Skierniewicach i festiwali chopinowskich w Antoninie i Dusznikach-Zdroju oraz wielokrotnie w Łazienkach Królewskich w Warszawie, czy Domu Urodzenia Chopina w Żelazowej Woli, a także podczas festiwali zagranicznych: Chopin Festival in der Kartause w Gaming w Austrii, Wesseler Klaviersommer, czy Chopin au Jardin du Luxembourg Festival w Paryżu.
Nagrania jego występów były transmitowane przez Polskie Radio, Radio France Musique oraz Estońskie Radio i Telewizję (ERR). Z zamiłowaniem uprawia muzykę kameralną. Z wielką pasją oddaje się również wykonawstwu historycznemu, grając na klawesynie (pod kierunkiem prof. Liliany Stawarz oraz prof. Aliny Ratkowskiej) oraz na fortepianach z epoki.
Dyskografia artysty obejmuje trzy wydawnictwa. W 2016 ukazała się promocyjna płyta Chopin Recital, z kolei w 2018 nakładem wytwórni Sarton wydano rejestrację rzadko grywanej Sonaty c-moll op. 4 Fryderyka Chopina. 31 grudnia 2020 odbyła się premiera płyty, będącej efektem współpracy pianisty ze skrzypaczką Dominiką Przech – SZYMANOWSKI KLECKI BARGIELSKI – WORKS FOR VIOLIN AND PIANO (DUX). Nagrania Introdukcji i Ronda op. 21 Pawła Kleckiego oraz Notturno ’81 Zbigniewa Bargielskiego stanowią pierwsze rejestracje w historii fonografii.
Wielokrotnie nagradzany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Galeria Jednego Obrazu towarzysząca koncertowi

Marek Smolarek, „Miasto”
technika mieszana, papier
21 x 30 cm
instruktor: Monika Piwowaron
pracownia szkoła życia z elementami plastyki