Wydarzenie XVIII Festiwal Muzyki Romantycznej

Koncert muzyki polskiej- Karol Radziwonowicz, I Solisti di Varsavia

11.11.2020 godz. 18:00

Transmisja online

Cena biletu: darmowa

Program koncertu

Karol Radziwonowicz – fortepian
I Solisti di Varsavia

Marta Piórkowska – I skrzypce
Anna Barszcz – II skrzypce
Marek Czech – altówka
Dorota Woźniak-Mocarska – wiolonczela
Michał Kotowski – kontrabas

REPERTUAR:

Ignacy Jan Paderewski Melodia op. 16
(opracowanie na kwintet smyczkowy Tomasz Radziwonowicz)

Fryderyk Chopin Preludia nr 4 i nr 6 z op. 28
(opracowanie na kwintet smyczkowy Tomasz Radziwonowicz)

Ignacy Jan Paderewski Krakowiak fantastyczny H-dur op. 14 nr 6

Ignacy Jan Paderewski Fantazja polska op. 19
(opracowanie na kwintet smyczkowy Tomasz Radziwonowicz)

Fryderyk Chopin Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22
(opracowanie na kwintet smyczkowy Tomasz Radziwonowicz)

Koncert zrealizowano na fortepianie zakupionym w ramach projektu „Zakup fortepianu i akcesoriów muzycznych do sali koncertowej” z programu „Infrastruktra Kultury” 2020, dofinansowanego przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu”.

Koncert muzyki polskiej- Karol Radziwonowicz, I Solisti di Varsavia

Opis artystów

Karol Radziwonowicz

Karol Radziwonowicz jest wybitnym pianistą, wykształconym w Polsce i USA. Jego podróże artystyczne prowadzą przez prawie wszystkie kontynenty. Koncertuje z wieloma znanymi orkiestrami symfonicznymi, biorąc udział w wielu międzynarodowych festiwalach. Występował jako solista w tak prestiżowych salach koncertowych  jak: Carnegie Hall, w Nowym Jorku, Festspielehaus w Salzburgu, Berlińska Filharmonia, Concertgebouw w Amsterdamie, Kitara Concert Hall w Sapporo, Pałac Ermitaż w St. Petersburgu, Forbidden City Concert Hall w Pekinie i wiele innych.
Jest jedynym pianistą na świecie, którego nagrania zabrzmiały w kosmosie z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Chopina, podczas ekspedycji promu „Endeavour”. Również jako jedyny pianista dokonał nagrania wszystkich dzieł fortepianowych Ignacego Jana Paderewskiego, a także utworów Fryderyka Chopina na fortepian z orkiestrą w wersji kameralnej. Na płytach kompaktowych utrwalił dzieła fortepianowe Juliusza Zarębskiego i Karola Mikulego. Z okazji Roku Chopinowskiego, na specjalnym fortepianie marki Bösendorfer – model „Chopin” nagrał płytę z arcydziełami chopinowskiej miniatury.
Pianista zajmuje się również działalnością pedagogiczną – zapraszany przez różne uczelnie do prowadzenia klas mistrzowskich. Jest jurorem wielu pianistycznych konkursów w kraju i za granicą. Karol Radziwonowicz jest prezesem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im. I.J. Paderewskiego w Warszawie, polskiego oddziału stowarzyszania EPTA (European Piano Teachers Association) oraz wiceprezesem Towarzystwa im. Fryderyka Chopina.

I Solisti di Varsavia

Zespół kameralny I Solisti di Varsavia został założony przez skrzypka – Tomasza Radziwonowicza. Od początku istnienia prowadzi ożywioną działalność koncertową, współpracując m. in. Warszawską Operą Kameralną, Filharmonią Narodową, Teatrem Wielkim w Warszawie, Krajowym Biurem Koncertowym, oraz Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. Znani są również poza granicami kraju – koncertowali m.in. w Kanadzie, Niemczech, południowej Francji na Cyprze oraz w Rosji. W swym dorobku posiadają wiele nagrań archiwalnych dla radia i telewizji, a także 6 płyt kompaktowych. Pierwsza płyta ukazała się w 1994 i znalazły się na niej kolędy w oryginalnym opracowaniu Tomasza Radziwonowicza oraz Krzesimira Dębskiego. Na kolejnych nie zabrakło utworów takich mistrzów muzycznych jak Mozart czy Fryderyk Chopin. Jedna z nich otrzymała nominację do nagrody „Fryderyk 1998” w kategorii muzyki kameralnej. Repertuar zespołu I Solisti di Varsavia jest wszechstronny – począwszy od kompozytorów epoki baroku, a skończywszy na dziełach współczesnych nie wyłączając jazzu – cykle koncertów wspólnie z Adamem Makowiczem. Wykonują oni również muzykę oratoryjno – kantatową, utwory kompozytorów wiedeńskich (Strauss, Kreisler), a także największe przeboje muzyki popularnej (Jobim, Legrand, McCartney i inni).

Galeria Jednego Obrazu towarzysząca koncertowi

Daniel Bryła
„Wymarzona podróż”
technika mieszana, papier, 70×100
Instruktor: Liliana Kozłowska-Grzelczak
Pracownia Plastyczna