Wydarzenie XIX Festiwal Muzyki Romantycznej

Koncert Polish Cello Quartet

Tomasz Daroch, Wojciech Fudala, Krzysztof Karpeta, Adam Krzeszowiec

13.11.2021 godz. 19:00

Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach

Cena biletu: 20 zł

Program koncertu

Julius Klengel
Vier Stücke op. 33
Fryderyk Chopin
Mazurek F-dur op. 68 nr 3
Walc h-moll op. 69 nr 2
Preludium e-moll op. 28 nr 4
Preludium Des-dur op. 28 nr 15
Preludium gis-moll op. 28 nr 12
Nokturn cis-moll op. Posth.
Walc cis-moll op. 64 nr 2
Walc op. 64 nr 1 „minutowy”
Alfredo Piatti
Quartettino „In Vacanza”
Wilhelm Fitzenhagen
Concert-walzer op. 31
Na powyższe koncerty będzie do nabycia karnet w cenie 90 zł.
Bilety do nabycia w kasach Kinoteatru „Polonez” oraz poprzez system sprzedaży internetowej.
Karnety do nabycia wyłącznie w kasach Kinoteatru „Polonez”.

Opis artystów

Polish Cello Quartet

Polish Cello Quartet powstał w 2011 roku z inicjatywy Tomasza Darocha, Wojciecha Fudali, Krzysztofa Karpety oraz Adama Krzeszowca – czterech wybitnych polskich wiolonczelistów. Artyści postanowili założyć ten wyjątkowy zespół kameralny, by pokazać szerszej publiczności oryginalne brzmienie kwartetu wiolonczelowego.
Muzycy PCQ mieli zaszczyt uczyć się u czołowych wiolonczelistów-pedagogów w Polsce (Paweł Głombik, Stanisław Firlej) i na świecie (Frans Helmerson, Gary Hoffman, Michael Flaksman, Jelena Očić, Julius Berger, Jeroen Reuling). Doświadczenie artystyczne zdobywali w renomowanych ośrodkach kulturalnych Europy, m.in. w Kolonii, Mannheim, Augsburgu i Brukseli. Każdy z nich w swoim dorobku ma liczne nagrody konkursów wiolonczelowych i kameralnych.
Zespół regularnie występuje podczas międzynarodowych festiwali muzycznych, takich jak Wratislavia Cantans, Internationaal Kamermuziekfestival Schiermonnikoog, Assiago Festival, Q’arto Mondi, Jazztopad, Mittelfest. Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami klasycznymi oraz jazzowymi, w tym z Garym Hoffmanem, Jadwigą Rappé, Dominikiem Połońskim, Tonym Malabym i Natem Wooleyem.
W repertuarze PCQ znajdują się przede wszystkim utwory oryginalnie skomponowane na kwartet wiolonczelowy. Jest on stale powiększany także o kompozycje pisane współcześnie przez kompozytorów polskich i zagranicznych, m.in. Artura Zagajewskiego, Piotra Mossa czy Annelies Van Parys. Większość z tych utworów jest po raz pierwszy prezentowana na polskich estradach.
Artyści preferują demokratyczny model współpracy na scenie. W ramach składu regularnie wymieniają się poszczególnymi partiami – pozwala na to specyfika kwartetu wiolonczelowego. Dzięki temu brzmienie zespołu i interpretacje utworów są różnorodne.
Członkowie kwartetu są także pomysłodawcami i organizatorami Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie. MAW skupia wokół siebie wybitnych profesorów z zagranicy i liczne grono młodych kursantów-wiolonczelistów, aktywnie promując przy tym twórczość kameralną napisaną na zespoły wiolonczelowe.
W 2017 roku ukazał się debiutancki album zespołu „Discoveries”. W 2018 roku na zaproszenie Kwartetu Śląskiego oraz wytwórni CHANDOS, zespół dokonał nagrania kwartetu wiolonczelowego Grażyny Bacewicz. Płyta ta otrzymała nagrodę Fryderyk 2019 za Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Ich najnowsza płyta to album z piosenkami Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory, który nagrali wspólnie z Izą Połońską i Leszkiem Kołodziejskim w 2019 roku.
Od 2014 roku Polish Cello Quartet jest jednym z zespołów Narodowego Forum Muzyki.

Galeria Jednego Obrazu towarzysząca koncertowi

Magdalena Antosik, „Domy”
42 x 66 cm
technika mieszana, papier
instruktor: Monika Piwowaron
pracownia szkoła życia z elementami plastyki