Wydarzenie XIX Festiwal Muzyki Romantycznej

Piotr Alexewicz – recital fortepianowy

KONCERT NADZWYCZAJNY PÓŁFINALISTY XVIII KONKURSU CHOPINOWSKIEGO W RAMACH 19. FESTIWALU MUZYKI ROMANTYCZNEJ

27.11.2021 godz. 18:00

Muzeum Historyczne Skierniewic

Cena biletu: 20 zł

Program koncertu

Program wydarzenia wkrótce.
Bilety do nabycia w Muzeum Historycznym Skierniewic.
Koncert odbywa się pod Honorowym Patronatem:
Prezydenta Skierniewic Krzysztofa Jażdżyka
Organizatorzy:
Muzeum Historyczne Skierniewic
Towarzystwo Muzyczne im. F. Chopina w Skierniewicach
Miasto Skierniewice
Sponsorzy:
„Elkner-Service” Rafał Elkner
ANTINUS Sp. z o.o.
Hotel DWOREK Małgorzata Burzyńska

Opis artystów

Piotr Alexewicz

urodzony w 2000 r., student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Pawła Zawadzkiego. Półfinalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, podczas którego została przyznana mu nagroda im. prof. Zbigniewa Drzewieckiego.
W 2020 r. został laureatem I nagrody 50. Ogólnopolskiego Konkursu Fryderyka Chopina, dzięki czemu został mógł wystartować w Międzynarodowym Konkursie Fryderyka Chopina bez eliminacji. Sukces odniesiony w Warszawie był potwierdzeniem wcześniejszego zwycięstwa na 48. Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w 2017 r. w Gdańsku. Artysta może poszczycić się m.in. laurami na takich konkursach jak: III Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Ville de Gagny (Grand Prix, nagroda publiczności i nagroda „Musicdeco”, Paryż 2017), Jeunesses International Music Competition Dinu Lipatti (II nagroda, Bukareszt 2016). Znaczące dokonania konkursowe polskiego pianisty zostały zauważone na arenie międzynarodowej.
W 2019 r. został wydany debiutancki album fonograficzny Piotra Alexewicza z utworami Beethovena, Chopina, Liszta i Ravela wydany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (NIFC CD 704). W wyniku zaproszenia artysty do dalszej współpracy przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, wrocławski pianista wspólnie z orkiestrą Sinfonia Varsovia, pod batutą Howarda Shelley’a zarejestrował wszystkie utwory Fryderyka Chopina na fortepian i orkiestrę, niebędące koncertami.
W latach 2018-2020 występował na międzynarodowych festiwalach: „Chopin i Jego Europa” w Warszawie, 73. i 75. Międzynarodowym Festiwalu w Dusznikach Zdroju, Gdańskim Festiwalu Muzycznym, 36. Festival Chopin à Paris „Hommage à Clara Schumann”. Pianista wystąpił ponadto podczas rozdania prestiżowych nagród International Classical Music Awards w NOSPR w Katowicach, na Académie de Musique Riviera w Szwajcarii, w Théâtre Municipal André Malraux w Paryżu. Miał okazję współpracować z takimi dyrygentami jak: Marek Pijarowski, Tatsuya Shimono, Nicolae Moldoveanu, Howard Shelley, Benjamin Shwartz, Rune Bergmann. Wielokrotnie koncertował w kraju i za granicą m.in w: Niemczech, Włoszech, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Danii, Francji, Słowacji, Chorwacji, a także Japonii.
W 2021 r. Piotr Alexewicz otrzymał I nagrodę na Konkursie Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polski w kategorii „Aktywność kulturalna w środowisku akademickim”. Został także stypendystą prestiżowej niemieckiej fundacji „Hans und Eugenia Jütting-Stiftung” w Standal. W czerwcu 2021 r. otrzymał z rąk Pierwszej Damy Rzeczpospolitej – Agaty Kornhauser-Dudy, pierwszą w historii nagrodę „Młody Promotor Polski”. Wyróżnienie zostało przyznane za szczególne zasługi w propagowaniu kultury polskiej.