Wydarzenie XX Festiwal Muzyki Romantycznej

„Ty mnie do pieśni pokornej nie wołaj”. Norwid – Pawlik

Natalia Wilk, Marek Bałata – śpiew, Krzysztof Gosztyła – recytacje, Włodek Pawlik Trio

12.11.2022 godz. 19:00

Sala koncertowa Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach

Cena biletu: 40 zł

Program koncertu

„Ty mnie do pieśni pokornej nie wołaj”. Norwid – Pawlik

Opis artystów

Włodek Pawlik Trio

światowej sławy pianista i kompozytor, jedyny laureat nagrody GRAMMY w historii polskiego jazzu za płytę „Night in Calisia” w kategorii „The Best Jazz Large Ensemble”(Los Angeles 2014). Jego albumy osiągają na rynku status złotych i platynowych płyt.

Pawlik jest absolwentem klasy fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, a także Wydziału Jazzu na Hochschule für Musik w Hamburgu. Artysta uzyskał doktorat oraz habilitację na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, gdzie aktualnie prowadzi wykłady z improwizacji. W jego dorobku znajdują się 43 autorskie płyty, szereg dzieł muzyki filmowej, kompozycji orkiestrowych, muzyki do baletu, opery i utworów wokalnych, charakteryzujących się unikalną, oryginalną umiejętnością syntezy różnych gatunków muzycznych.

Wśród wielkiej ilości nagród i odznaczeń artysty wymienić wypada: odznaczenie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Honorowe Obywatelstwo Miasta Kalisza oraz Miasta Ogrodu Podkowy Leśnej, „Koryfeusz” Muzyki Polskiej w kategorii „Osobowość Roku 2014”, Nagroda „Anioł Jazzu” (Lotos Jazz Festival), Artysta Roku 2014 wg Jazz Forum. Jest laureatem nagrody polskiego przemysłu muzycznego „Fryderyk”.

Współpracował m.in. z tak wybitnymi muzykami jak: Randy Brecker, Mike Stern, Arturo Sandoval, Billy Hart, Tom Kennedy.

W roku 2021 Artysta otrzymał nominację do 23. Polskich Nagród Filmowych – Orły, za muzykę do filmu Małgorzaty Imielskiej „Wszystko dla mojej matki”.

W 2021 również powstały trzy projekty kompozytorskie Pawlika – „Baczyński 100”, wydany na płycie CD (premiera – marzec 2022), „Norwid/ Pawlik” – realizacja dla TVP oraz „Trzy pieśni” do poezji Zbigniewa Herberta – wykonane wraz ze znakomitym śpiewakiem, barytonem Robertem Gierlachem, na dorocznej Gali wręczenia Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Z. Herberta w Teatrze Polskim w Warszawie.

www.wlodekpawlik.com

Marek Bałata – śpiew

improwizujący wokalista jazzowy. Wykonuje głównie swoje kompozycje, transkrypcje utworów Chopina oraz pieśni różnych autorów z Zygmuntem Koniecznym i Włodkiem  Pawlikiem na czele. Występował w musicalowych adaptacjach Jana Szurmieja, powieści I.B. Singera „Sztukmistrz z Lublina” i „Krwawe Gody” (wg F.G. Lorki) oraz, w adaptacji Anny Kękuś, dzieła Stefana Żeromskiego „Dzieje Grzechu”.
Założyciel „Cantabile in jazz” z Urszulą Dudziak, Michele Hendricks, Judy Niemack oraz basistami Mariuszem Bogdanowiczem i Anthony Jacksonem, a także „Trilogy” with Art Lande i Gunter Wehinger. Koncertował z: B. Hart, S. Davis, E. Adams, R. Burrage, F. Lacy, P. Madsen, Songlines, Klezmokum i Klez Edge z B. Greene i niemal wszystkimi najwybitniejszymi artystami polskimi.
Jego wyjątkowe produkcje to : „Baczyński 100”, Kantata „Myśląc Ojczyzna”, „Struny na ziemi (poezja J. Iwaszkiewicza) – wszystkie z muzyką Włodka Pawlika, „Niemen – Wspomnienie”, „Mała msza organowa J. Haydna”, „Za tę wolność” oraz wariacyjny duet „Impromptus” z Dominikiem Wanią.
Od początku lat 90. zwyciężał 16 razy w corocznym plebiscycie JAZZ TOP Jazz Forum. Występował w Europie, Kanadzie, USA i Japonii.

Natalia Wilk

wokalistka, doktor sztuki muzycznej o specjalności śpiew rozrywkowy. Absolwentka wokalistyki na kierunku Jazz i muzyka estradowa UMCS w Lublinie w klasie mgr Krystyny Prońko (studia I st.) oraz Edukacja Artystyczna w zakresie sztuki muzycznej o specjalności muzyka rozrywkowa w klasie śpiewu dr Moniki Malec-Piotrowskiej (studia II st.). W kwietniu 2022 uzyskała stopień naukowy doktora sztuki w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
W 2009, zaproszona przez Marcina Pospieszalskiego, wystąpiła w koncercie „Jednego serca jednego ducha” w Rzeszowie, z którego powstała płyta pod tym samym tytułem. Na przełomie 2010/2011 do współpracy zaprosił ją lubelski artysta Piotr Selim, z którym nagrała krążek pod nazwą „W rytmie bolera”. W 2011 uczestniczyła w programie telewizyjnym „Bitwa na głosy” w grupie Krzysztofa Cugowskiego. W 2013 została zaproszona przez zdobywcę nagrody Grammy Włodka Pawlika do spektaklu „Wieczorem”, łączącego poezję Józefa Czechowicza z muzyką kompozytora. Projekt grany był na deskach Teatru Starego w Lublinie oraz Teatru Polskiego w Warszawie. W 2014 ukazała się również płyta live. W tym samym roku wzięła udział w koncercie i nagraniach płyty DVD live, które odbyły się w studio koncertowym im. Budki Suflera w Radio Lublin. Album nosi tytuł „Powróćmy jak za dawnych lat”, następnie wystąpiła w koncercie podczas Sopot TOP trendy Festiwal. W 2015 razem z muzykiem Tomaszem Momotem stworzyli projekt „Najpiękniejsze ballady świata”. Następnie ponownie do współpracy zaprosił ją Włodek Pawlik, z którym pracowała nad płytą „Mów spokojniej Pawlik/Zagajewski”. Nagranie odbyło się podczas koncertu live w Studio Koncertowym Radia Kraków. W 2016 wzięła udział w nagraniach utworu Włodka Pawlika „Wsiądź do barki” w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Na początku 2017 została zaproszona przez Tomasza Momota do projektu muzycznego pod nazwą „Zakochani w Lublinie – kantata jazz-rockowa”, który odbył się w Sali Operowej CSK w Lublinie. Materiał z tego wydarzenia zarejestrowany został na płycie DVD live pod tą samą nazwą. Podczas tego wydarzenia została odznaczona przez Prezydenta medalem 700-lecia Miasta Lublin za osiągnięcia artystyczne. We wrześniu 2017 roku ponownie podjęła współpracę z Włodkiem Pawlikiem przy kantacie „Myśląc Ojczyzna”, której premiera odbyła się w Teatrze Wielkim Opery Narodowej w Warszawie. Projekt ten prezentowany był także w prestiżowych salach takich jak: Opera Wrocławska, Filharmonia Kaliska czy Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku. W 2018 została zaproszona przez dziennikarza radiowego i muzyka Pawła Błędowskiego do produkcji płytowej „Głosy miasta”. Artystka stale koncertuje jako solistka w projektach duetu Wilk & Momot, Tomasz Momot Orkiestra oraz współpracując z Włodkiem Pawlikiem.

Krzysztof Gosztyła – recytacje

Aktor, od 40. lat związany z teatrami warszawskimi: Dramatycznym, Polskim, Narodowym, a od roku 2000 z Ateneum. Występował w wielu przedstawieniach, gdzie kreował główne role, m.in.: Don Kichota w „Człowiek z La Manczy” (reż. Jerzy Gruza, Teatr Dramatyczny); Horodniczego w „Rewizorze” Gogola (reż. Krzysztof Zaleski, Teatr Ateneum); Tewjego w „Skrzypku na dachu” (reż. Jan Szurmiej, Teatr Żydowski); Tejrezjasza w „Królu Edypie Sofoklesa (reż. Gustaw Holoubek, Teatr Ateneum). Z bogatej filmografii artysty należy wspomnieć: „Dolinę Issy”(reż. Tadeusz Konwicki), „Jezioro Bodeńskie” (reż. Janusz Zaorski), „Tabu” (reż. Andrzej Barański).
Udział w Teatrze TV zaowocował kilkoma znaczniejszymi rolami, jak np. Kreon w „Antygonie” Sofoklesa (reż. Andrzej Seweryn). Telewidzom  jest znany jako tytułowy „Dziki” z 10-cio odcinkowego serialu Grzegorza Warchoła oraz dr Fus, weterynarz z „Blondynki” w reżyserii Mirosława Gronowskiego.
Aktorowi nieobca jest także muzyka sal koncertowych. Wziął udział w wykonaniu takich utworów, jak: „Męczeństwo Świętego Sebastiana” Claude’a Debussy’ego, „Lélio” Hectora Berlioza (pod dyrekcją Antoniego Wita), „Ocalony z Warszawy” Arnolda Schoenberga (pod dyrekcją Jacka Kaspszyka), „Stworzenie świata” Józefa Haydna (od dyrekcją Fransa Brüggena), „Pasja wg św. Łukasza” i „Kadisz” Krzysztofa Pendereckiego (pod dyrekcją kompozytora) i wielu innych.
Wykonawca ponad 200 audiobooków, w tym uznanego za książkę audio roku 2010 „Imienia Róży” Umberto Eco.
Obszerna twórczość radiowa (około 2000 słuchowisk) przyniosła mu szereg nagród, m.in. nagrodę Teatru Polskiego Radia „Wielki Splendor”; kilkakrotnie nagrodę Festiwalu Radia i Telewizji „Dwa Teatry”, a w roku 2006 „Złoty Mikrofon” za całokształt dokonań artystycznych.
Wyróżniony w roku 2014 srebrnym Medalem Gloria Artis. W 2017 roku otrzymał tytuł „Mistrz Mowy Polskiej”.

Damian Kostka

to utalentowany polski kontrabasista i basista młodego pokolenia, wielokrotnie nagradzany na prestiżowych konkursach w Polsce i za granicą.
Na swoim koncie ma współpracę z wieloma artystami, m. in. Stanley Jordan, Chico Freeman, Vinx De Jon Parrette, Jean Luc Ponty, Sarah McKenzie, Michael Rabinowitz, Leszek Możdżer. Na stałe współpracuje z Włodek Pawlik Trio, z duetem Skalpel oraz zespołem Weezdob Collective.
Jest również wykładowcą kontrabasu i gitary basowej na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Adam Zagórski

perkusista i pianista. Absolwent Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Syddansk Musikkonservatorium w Odense (Dania) oraz stypendysta Prins Claus Conservatorie w Groningen (Holandia) i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
W Polsce związany jest formacjami: Weezdob Collective, Adam Zagórski Nonet, Jakub Skowroński Trio, Zagajewski/Pawlik, Włodek Pawlik Trio, Zagórski/Kądziela Collaboration (ZK Collaboration), Poznań Jazz Philharmonic Orchestra, Artur Dutkiewicz Trio, Cho Jazz Big Band, Rafał Sarnecki Group, Jazz Forum Talents. Współpracuje również w projektach z muzykami zagranicznymi m.in. Gustavo Trifonoff, Dominique Di Piazza, Attila Muehl, Jasper Greve, Hans Peter Salentin, John Hollenbeck, Claus Waitlow, Brian Massaka, June Koo, Ehud Ettun, Henrique Eisenman, Jean-Luc Ponty, Lihi Haruvi, Briana Perez, Alexandr Sipiagin, Bhai Baldeep Singh i wieloma innymi.
Występował niemalże w całej Europie, w Azji, Ameryce Północnej i Afryce. Aktywnie nagrywa i realizuje nagrania w swoim studio nagraniowym. Ma na swoim koncie ponad 20 nagranych i wydanych albumów w różnych stylistykach, bardzo wysoko ocenianych przez uznane osobistości ze świata muzyki rozrywkowej.

Galeria Jednego Obrazu towarzysząca koncertowi

Marcin Wawrzyniak, Biedronki, 2021, monotypia, rysunek, 40 × 30 cm
Praca towarzyszy koncertowi „Ty mnie do pieśni pokornej nie wołaj. Norwid-Pawlik”
Prace uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych „Sprawni Inaczej” w Skierniewicach z pracowni plastycznej prowadzonej przez Lilianę Kozłowską-Grzelczak